Zeneterápia

Az 1996-ban, Hamburgban megrendezett Zeneterápiás Világkongresszus megfogalmazása szerint: “Zeneterápia során a képzett zeneterapeuta egy tervezett folyamatban használja a zenét vagy zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében, hogy elősegítse a kommunikációt, kapcsolatokat, tanulást, kifejezést, mobilizációt, szervezést, szerveződést…

Ezek mellett pedig terápiás hatást gyakoroljon fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeken. A zeneterápia célja, hogy az egyén lehetőségeit feltérképezze és/vagy sérült funkcióit helyreállítsa, így jobb intrapszichés és/vagy interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a megelőzés, a gyógyítás vagy kezelés következtében a személy minőségileg jobb életet élhessen.”

Hétköznapibb szavakkal a zeneterápia olyan eljárás, amely a zenét mint eszközt alkalmazza a megelőzés, a személyiségfejlesztés, önismeret, korrekció, gyógyítás és rehabilitáció területén.
A zenehallgatást, a zenélést – bármilyen mély élményt jelentsenek is – nem szabad összekeverni a zeneterápiával. Zeneterápiáról, mint gyógyító módszerről akkor beszélünk, ha a zenét és a zene elemeit célirányos terápia keretein belül eszközként használjuk.

A zeneterápia módszertana
Három fő munkamódot különböztethetünk meg: az aktív, a receptív és az integratív zeneterápiát. Ezek mellett létezik még a vokális pszichoterápia (emberi hanggal végzett pszichoteárpiás munka), az úgynevezett music medicine (amely a zenének a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszerre gyakorolt hatását használja ki) és a vibroakusztikus terápia (a zene rezgéseinek fiziológiai hatására épült módszer)… A receptív zeneterápia tulajdonképpen nem más, mint a zene hallgatása (felvételről vagy képzett zeneterapeuta esetén lehet szó hangszeres improvizációról is). Szokás még élményfeldolgozó, befogadó terápiának is nevezni. Ez…
Continue reading »

A zeneterápia története
A zeneterápia tudományos megalapozottságú gyógyító módszerként a XX. században kezdett kibontakozni. Előzményeit Amerikában viszont már a XVIII. században felfedezhetjük, az első publikáció ebben a témában 1789-ben jelent meg a Columbian Magazinban. Az anonim szerző ebben a zene lélekre gyakorolt erős hatását emeli ki, ezért tartja hatékony terápiás eszköznek. Azt követően, a XIX. században egyre több cikk és publikáció jelent meg a zene használatáról testi és lelki betegségek gyógyításával kapcsolatosan… A zeneterápia történetében nagy változást az I. és a II. világháború…
Continue reading »

A zeneterápia alkalmazási területei
A zeneterápiát használják a pszichiátriában (hangulatzavarok, szorongásos zavarok, szomatoform zavarok, személyiségzavarok, pszichotikus zavarok, pszichoaktiv szerekkel kapcsolatos zavarok esetén, illetve család- és párterápiában). Gyógypedagógiában értelmi és érzékszervi fogyatékosoknál, magatartás és figyelemzavaroknál, autizmusnál, részképesség problémáknál (fejlesztés, pszichés sérülések megelőzésére, kezelésére)… Geriátriában dementiák esetén, Alzheimer-kórban szenvedőknél nagyon jól hat – Smith kutatása szerint a zene fokozza az emlékek felidézését. Mentálhigiénés prevencióban – önismeret, személyiségfejlesztés, konfliktuskezelés, csapatépítés, stresszkezelő tréning (dr. Karl Adamek kutatása szerint éneklés hatására a fizikai teljesítőképessés 60%-al fokozódik.) Szülészet (relaxált állapot…
Continue reading »

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.